Pięknie ozdobione ciasta, ciasteczka i muffiny przyciągają wzrok i wzbudzają zainteresowanie Klientów. Im delikatniejsze i bardziej misterne dekoracje, tym większy zachwyt i uznanie. Umiejętności cukiernika to nie wszystko, aby tworzyć te małe dzieła sztuki potrzebuje on do pracy wytrzymałego, poręcznego i funkcjonalnego rękawu do wyciskania. Jak wybrać najlepszy?
Wprawdzie zaradna osoba poradzi sobie wykonując rękaw cukierniczy z papieru do pieczenia, jednak dla wygody pracy i lepszych efektów polecamy rękawy profesjonalne. Bardzo proste w obsłudze są jednorazowe worki wykonane z folii, ich zaletami są niska cena i higieniczna praca, świetnie sprawdzają się podczas dekorowania płynnym lukrem, ponieważ nie posiadają odciętej końcówki. Rękawy jednorazowe zapobiegają wylewaniu się masy podczas nakładania i nie wymagają mycia, a po zakończeniu pracy należy je wyrzucić.
Innym rozwiązaniem jest rękaw cukierniczy wielokrotnego użytku, wykonany z bawełny ze wzmocnioną końcówką. Materiał jest wielokrotnie powlekany, co zapobiega wyciekaniu masy lub lukru. Decydując się na zakup rękawów niepowlekanych należy liczyć się z możliwością przeciekania części nadzienia przez zewnętrzną powierzchnię worka. Na rynku dostępne są również rękawy do wyciskania wykonane z bawełny z dodatkiem jonów srebra, zwiększające bezpieczeństwo żywności poprzez hamowanie rozwoju mikroorganizmów. Producenci m.in. Termohauser i Stalgast dają swoim wyrobom 1 rok gwarancji.
Interesującym rozwiązaniem są bezszwowe worki do wyciskania wielokrotnego użytku, wykonane z nylonu, sztywniejsze niż worki jednorazowe, w dotyku przypominające ceratę. Rękawy zaprojektowane są tak, aby były elastyczne, cienkie, jednocześnie bardzo wytrzymałe i odporne na wysoką temperaturę. Można je prać, czyścić we wrzątku lub myć w zmywarce. Podczas pracy z tym rękawem należy mieć czyste i suche dłonie, inaczej może się ślizgać.
Cały czas rośnie popularność silikonowych rękawów cukierniczych, są one wytrzymałe, bezwonne, elastyczne, pewne w uchwycie ze względu na zastosowanie antypoślizgowej powierzchni zewnętrznej i niezwykle łatwe w utrzymaniu czystości, dzięki możliwości mycia w zmywarce. Ręczne czyszczenie również nie sprawia trudności, dodatkowo śliskie wnętrze ułatwia wyciskanie masy, farszu czy lukru. Silikon jest wytrzymały na działanie zarówno niskich jak i wysokich temperatur w zakresie od -40 do +230C, co umożliwia nakładanie ciepłego farszu. Silikonowe rękawy cukiernicze dostępne są w rozmiarach od 25 do 60 cm.
Rękawy cukiernicze mogą być używane do wyciskania mas
jak i do nadziewania dań podawanych na ciepło.
Asortyment rękawów cukierniczych jest bardzo szeroki, są one dostępne w wielu rozmiarach (od 12 do 70 cm), a różnią się przede wszystkim ceną, materiałem, wyglądem i zastosowanymi rozwiązaniami. Najważniejszym aspektem, który powinien decydować o zakupie rękawa jest wygoda użytkowania. Uznaniem cukierników na całym świecie cieszą się produkty firm Hendi, Thermohauser i deBuyer.
PRZECZYTAJ TEŻ O OSTRZAŁKACH DO NOŻY.