Pakowanie próżniowe zmienia podejście konsumentów do kwestii zakupów i przechowywania żywności. Kompaktowe rozmiary, intuicyjna obsługa, lepsze gospodarowanie żywnością i swoboda działania,sprawiają, że już nie tylko zakłady gastronomiczne, ale również gospodarstwa domowe korzystają z tego sposobu przedłużania trwałości żywności. Próżniowo można zapakować praktycznie wszystko, od surowców i półproduktów, przez gotowe produkty kulinarne, przyprawy, orzechy, wędliny, ryby, sery, produkty sypkie jak kasze i ryże, a nawet delikatne i cenne produkty takie jak dokumenty, pieniądze czy biżuterię.
Hermetycznie zapakowane produkty spożywcze chronione są przed zanieczyszczeniem, wysuszeniem, rozwojem niektórych drobnoustrojów i przedwczesnym zepsuciem, jednocześnie zachowując smak, witaminy, tłuszcze, naturalne barwniki oraz aromaty. Dodatkowo szczelnie opakowane i poporcjowane surowce po wstępnej obróbce, znacznie usprawnią pracę w kuchni i przyspieszą przygotowywanie potraw. Należy jednak pamiętać, że wydłużenie okresu przydatności do spożycia nie jest jednoznaczne z konserwowaniem, dlatego artykuły spożywcze zapakowane próżniowo należy przechowywać w chłodziarce.
Zaletami pakowarek listwowych są: niska cena, mobilność i bardzo łatwa obsługa, a jedynym ograniczeniem wielkości pakowanych produktów jest rozmiar worka. Decydując się na zakup urządzenia jakim jest pakowarka próżniowa listwowa należy zwrócić uwagę na długość listwy zgrzewającej, wydajność pompy próżniowej, obecność filtra zabezpieczającego pompę przed ewentualnym zassaniem cieczy, a także na materiał z którego jest wykonana obudowa urządzenia. Do użytku domowego i wydajności rzędu kilku-kilkunastu opakowań dziennie, wystarczą pakowarki z obudową wykonaną z tworzyw sztucznych i pompą o wydajności ok. 10 l/min (seria Budget Line marki Hendi oraz modele VC-10 i VC-9 niemieckiego producenta Caso). Przy większym zapotrzebowaniu - kilkanastu-kilkadziesięciu opakowań dziennie, wskazany jest wybór urządzeń o mocniejszej konstrukcji, większej wydajności pompy - od 18 l/min i obudowie wykonanej ze stali nierdzewnej (włoska pakowarka listwowa BV Mini).
Wybierając worki do pakowania próżniowego, należy pamiętać, że pakowarki listwowe współpracują wyłącznie z tłoczoną folią barierową PAPE, nazywaną też moletowaną. Przetłoczenia tworzą strukturę siatki (molet), ułatwiającą sprawne odprowadzenie powietrza z wnętrza opakowania. Rozmiary stosowanych worków zależą od szerokości listwy zgrzewającej i wielkości pakowanego produktu. Materiał moletowany dostępny jest również w formie rękawa, który umożliwia uzyskanie worka o odpowiedniej długości i dopasowanie go do pakowanego produktu. Jest to pomocne szczególnie podczas pakowania artykułów o niestandardowych wymiarach i podłużnym kształcie (dziczyzna, ryby).
Worki moletowane współpracują ze wszystkimi modelami oferowanych przez nas pakowarek listwowych.
PRZECZYTAJ TEŻ O PATELNIACH firmy DE BUYER.