Pakowarki próżniowe listwowe - małe i poręczne urządzenia pozwalające na wygodne pakowanie niewielkich ilości produktów. Dzięki kompaktowym rozmiarom i niewielkiej wadze znajdują zastosowanie w domu i wszędzie tam, gdzie nie ma wolnego miejsca na pakowarkę komorową. Pakowarka listwowa wymaga stosowania worków o tłoczonej strukturze folii - moletowanych, podczas pakowania powietrze jest wysysane poprzez nierówności powstałe na połączeniu dwóch warstw worka. Przy wyborze urządzenia należy zwrócić uwagę na: długość listwy zgrzewającej, wydajność pompy próżniowej, materiał z którego jest wykonana pakowarka listwowa (tańsze modele - tworzywo sztuczne, droższe - stal nierdzewna), obecność filtra zabezpieczającego pompę przed zassaniem cieczy.
Pakowanie próżniowe zalety
Podstawowym zadaniem opakowań próżniowych jest ochrona żywności przed działaniem czynników zewnętrznych, które mogą negatywnie wpływać na smak, trwałość i właściwości odżywcze produktów. Czynniki, które wpływają na posiłek to m.in. powietrze, wilgoć oraz wszelkie mikroorganizmy, takie jak grzyby czy bakterie. Szczelne opakowanie uniemożliwia ich bezpośredni dostęp do pożywienia, przez co stanowi ochronę dla jego jakości,, jakości, a pośrednio również dla zdrowia konsumentów. Folia, która jest wykorzystywana do hermetycznego pakowania żywności posiada specjalne atesty spożywcze – są one zgodne ze standardami bezpieczeństwa i gwarantują, że materiał w żaden sposób nie wpływa na właściwości pakowanych produktów. przedłuża okres przydatności produktów, chroni ich smak, aromat oraz wartości odżywcze. Pakowanie próżniowe ułatwia przechowywanie i transport, chroni przed zabrudzeniami oraz rozprzestrzenianiem się intensywnych zapachów żywności (np. wędzonych ryb czy serów), pozwala na oszczędność pieniędzy (paczkowane wędliny czy sery są zazwyczaj droższe niż te na wagę), umożliwia porcjowania zakupionych produktów na mniejsze paczki.
Wybór rodzaju worków
Wybierając worki do pakowania próżniowego, należy pamiętać, że pakowarki listwowe współpracują wyłącznie z tłoczoną folią barierową PAPE, nazywaną też moletowaną. Przetłoczenia tworzą strukturę siatki (molet), ułatwiającą sprawne odprowadzenie powietrza z wnętrza opakowania. Rozmiary stosowanych worków zależą od szerokości listwy zgrzewającej i wielkości pakowanego produktu. Materiał moletowany dostępny jest również w formie rękawa, który umożliwia uzyskanie worka o odpowiedniej długości i dopasowanie go do pakowanego produktu. Jest to pomocne szczególnie podczas pakowania artykułów o niestandardowych wymiarach i podłużnym kształcie (dziczyzna, ryby).